Sklo možno recyklovať donekonečna

Ani sme sa nenazdali a máme tu máj. Príroda sa prebudila zo zimného spánku, čo vlieva množstvo energie do každého z nás. A aj vďaka sklu, o ktorom sa tento mesiac budeme rozprávať, si môžeme užívať príjemný pohľad na túto krásu cez okná našich domovov. Veríme, že sa o skle – zaujímavom recykláte dozviete množstvo noviniek, ktoré ste doteraz nevedeli.

 

1. Sklenená história

Prapôvod skla siaha do neolitu (7000 p. n. l.), v ktorom ľudia používali prírodne vyskytujúce sa sklené horniny na výrobu nožov, klinov a škrabiek. Hovoríme o obsidiáne, tektite alebo fulgurite. Tieto horniny vznikali najmä pri sopečných erupciách, keď žeravá láva roztavila kremičitý piesok a neskôr vychladla. Približne v treťom tisícročí pred naším letopočtom vynašli v Mezopotámii techniku výroby skla. Vznikali tak prvé sklenené predmety ako nádoby na pokrmy, vázy, šperky a korálky, ktoré však boli nepriehľadné. Ak vás zaujíma, odkiaľ pochádza najstarší recept na výrobu skla alebo prečo v stredoveku vznikali originálne sklené vitráže, čítajte ďalej

Vedeli ste, že…?

Receptúra asýrskeho skla je neprekonaná už takmer 2 500 rokov? Meno Aššurbanipal vám asi veľa nehovorí, no práve jeho knižnica zohráva významnú rolu v histórii výroby skla. Z nej pochádza prvý známy recept, ktorý je od roku 658 p. n. l. neprekonaný.  „Vezmi 60 dielov piesku, 180 dielov popola z morských rastlín a 5 dielov kriedy,“ výsledkom čoho je prírodné, nepriepustné, odolné a hlavne tvarovateľné sklo.

Sklené vitráže vznikali preto, lebo sklári to v stredoveku inak nevedeli? V stredovekej Európe začali osádzať prvé okenné sklá na katedrály, kostoly a hrady, ktoré však boli stále nepriehľadné. V tomto období sklári ešte nedokázali vyrobiť tabuľové sklá väčších rozmerov. Preto sa vyrábali z menších kúskov, ktoré sa do požadovaného tvaru spájali kovovými alebo drevenými časťami.

Benátky preslávilo sklo a nie lodná doprava? Toto slávne a turistami vyhľadávané talianske mesto sa v 11. storočí preslávilo najmä vďaka sklárstvu. Stalo sa totiž centrom západného sklárskeho umenia. Celosvetovo nemali benátski majstri konkurenciu vo výrobe čistého krištáľového skla a zaviedli tradíciu benátskeho skla v štýle filigránskeho renesančného skla.

 

2. Ako sa varí sklo

Poďme sa ale spoločne pozrieť „do kuchyne“ k majstrom sklárom. Všetko sa začína tavením potrebných surovín v správnom pomere. Ten zodpovedá 60 % kremíku, 20 % uhličitanu sodného a síry. Posledných 20 % je zmes vápenca a dolomitu. Tieto „ingrediencie“ sa následne rozdrvia a  zmiešajú v miešacích valcoch. V tomto procese sa pridáva aj recyklovaná sklenená zmes, ktorá tvorí asi 20 % výslednej suroviny – tá po dávkach putuje do tavnej pece, kde sa taví pri 1 600 °C.

Vedeli ste, že…?

Aj sklo miluje kúpeľ? Skutočne, cínový kúpeľ patrí medzi kroky priemyselnej výroby skla. Po úprave skloviny plynnými látkami sa táto hmota nalieva do stabilizačnej vane, kde sa nechá vychladnúť na približne 1 200 °C. Ochladená sklovina sa začne postupne dávkovať na povrch cínového kúpeľa, kde sa takzvane „plaví“ vďaka polovičnej hustote skla oproti cínu. Kvôli povrchovému pnutiu cínu sa sklenená zmes rozleje na dokonalú a rovnomernú plochu, ktorá zaručí priepustnosť svetla.

Sklo sa schladí približne o 2 °C za každý meter? Kým sklo nadobudne pevné skupenstvo, je potrebné ho ochladiť v cínovom kúpeli. Následne putuje do špeciálneho chladiaceho valcového tunela, ktorý meria 250 metrov. Na konci tejto linky má sklo stále teplotu 50 °C. Následne prechádza laserovou kontrolou, ktorá odhalí všetky výrobné chyby, ktoré sa zaznamenajú a v neskoršej fáze odstránia.

Na ostrove Murano dodnes robia výrobky zo skla ručne? Benátky kedysi patrili medzi svetové veľmoci vo výrobe skla. V stredoveku však mesto začali trápiť časté požiare, preto na ostrov Murano presunuli všetky sklárske dielne, aby zachovali tajomstvo výroby benátskeho skla. Dielne s touto tradíciou sa zachovali až dodnes.

 

3. Čo všetko vieme nahradiť sklom?

Vo väčšine domácností sa často nachádzajú predmety, ktoré skôr či neskôr vyhodíme, a tak z nich vzniká zbytočný odpad. Skúsme sa preto zamyslieť, čo by sme vo svojich príbytkoch dokázali vymeniť za sklo.

Začať by sme mohli pri kuchynskom riade. V mnohých rodinách sú používané plastové poháre. Samozrejme, ak ste rodič, sklo je pri deťoch nepraktické, no skúsme aspoň my, „dospeláci“, používať poháre zo skla. S nadchádzajúcou letnou sezónou rastie aj potreba prijímať dostatok tekutín. Nekupujte si preto množstvo balených minerálok. Pripravte si váš nápoj už doma, ideálne do sklenenej fľaše alebo pohostite návštevu vodou v džbáne zo skla, nie z plastovej fľaše. S pitným režimom sa spájajú aj mnohé drinky či koktaily. Vedeli ste, že sa už vyrábajú aj sklenené slamky?

Myslite na zníženie produkcie plastov aj pri nakupovaní potravín či kozmetiky a čistaicich prostriedkov – mnohé z nich sa v súčasnosti predávajú aj v alternatíve, balenej v sklenených obaloch. Možnosťou je, samozrejme, aj využívanie takzvaných bezobalových obchodov, v ktorých si naberiete alebo načapujete to, čo potrebujete do vlastných, napr. aj sklenených nádob.

Zdravý životný štýl mnohých ľudí inšpiroval k tomu, aby si do škôl a zamestnaní nosili vlastnú stravu v cestovných krabičkách. Riešením môžu byť škatuľky vyrobené zo skla. Rovnako môžete nahradiť všelijaké misy, misky a mištičky za sklenené alternatívy. Gazdinky iste potešia aj vázy a kvetináče, ktoré sú sklenené. Samozrejme, chápeme, ak si potrpíte na porcelán alebo výrobky z pálenej hliny. V takom prípade aspoň podporte tunajšiu výrobu a rodinné podniky, ktoré dodržiavajú slovenské zvyky a folklór. 😉

 

4. Ako si urobiť poriadok so sklom

Už sme si povedali, že sklo je materiál, ktorý sa dá recyklovať prakticky donekonečna. Znamená to, že ho vo svojich domácnostiach môžeme využívať viac, než len jedenkrát. Ak sa ale predsa rozhodnete, že sa potrebujete skla zbaviť, do zelených nádob patria biele aj farebné nevratné obaly od nápojov, sklenené nádoby, tabuľové sklo a črepiny. Sú ale materiály, ktoré na prvý pohľad vzbudzujú dojem, že sa tiež recyklujú spolu so sklom, no svojím zložením nie sú vhodné na jeho opätovnú výrobu. Takýmito materiálmi sú napríklad keramika, porcelán, zrkadlá, autosklá, televízne alebo počítačové obrazovky i sklenené obaly znečistené chemikáliami a olejmi. Nepatria sem ani žiarivky či žiarovky, sklá s obsahom kovov, sklobetón, varné sklo, ani drôtené sklo.

A nezabudnite na našu dobrú radu na záver. Čím viac odpadov vytriedite, tým menej ich skončí v čiernych nádobách na zmiešaný komunálny odpad. Znížite tak nielen frekvenciu vývozov čiernych kontajnerov, ale aj vlastné výdavky spojené s financovaním odvozov komunálnych odpadov. Za zber a odvoz triedeného odpadu totižto domácnosti neplatia. Financujú a zabezpečujú ho výrobcovia výrobkov, z ktorých vzniká.