SEWA znižuje od januára 2020 recyklačné poplatky

SEWA znižuje od januára 2020 recyklačné poplatky

Členovia SEWA zaplatia od nového roku opäť menej

 

Recyklačný poplatok za elektrozariadenia opäť klesne. Je to už štvrté zníženie cien od zavedenia kusových sadzieb a bude sa týkať aj kľúčových skupín elektrozariadení ako notebooky, práčky, chladničky, televízory, vŕtačky a ďalšie. Organizácia zodpovednosti výrobcov SEWA, a.s., začne svojim členom účtovať nižšie ceny od 1. januára 2020.

„Aj napriek komplikovanej situácii v oblasti odpadového hospodárstva, keď sa často menia legislatívne podmienky, sa nám darí optimalizovať náklady na zber a recykláciu elektroodpadu. Dôvodom je narastajúci počet našich členov a naše efektívne nakladanie s ich členskými poplatkami. Od 1. januára 2020 im tak budeme účtovať nižšie sumy recyklačných poplatkov za elektrozariadenia, a to priemerne o 10 %,“ vysvetľuje Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA, a.s., ktorá zabezpečuje zber a recykláciu elektroodpadu, použitých batérií a akumulátorov a odpadov z obalov.

Každý predajca je povinný viditeľným spôsobom uvádzať kusovú sadzbu recyklačného poplatku konečnému spotrebiteľovi a jeho výška sa nesmie meniť v celom distribučnom reťazci. „My našim členom fakturujeme kusové sadzby, a to pre nich znamená zníženie administratívnej záťaže,“ dodáva J. Kozák.

K výraznému zníženiu recyklačných poplatkov, ktoré dnes na Slovensku dosahujú svoje historické minimá, prispeli aktivity spoločnosti SEWA. Tá už od roku 2010 presadzovala zavedenie trhových podmienok v spracovaní elektroodpadu, čo sa podarilo v roku 2012, kedy sa „otvorili“ hranice pre zhodnotenie elektroodpadu v inom členskom štáte EÚ. „Kým pred 10 rokmi bol recyklačný poplatok za televízor na úrovni 7 eur, dnes sú to 1,2 eurá,“ dopĺňa J. Kozák. Naposledy SEWA znižovala poplatky za 80 druhov elektrozariadení v januári 2018.

 

Znížené recyklačné poplatky vybraných produktov:

notebooky – recyklačný poplatok klesá medziročne z 0,22 eur na 0,20 eur

PC monitory – recyklačný poplatok klesá medziročne z 0,75 eur na 0,70 eur

televízory s uhlopriečkou do 49“ – recyklačný poplatok klesá medziročne z 1,40 eur na 1,20 eur

elektrické kosačky – recyklačný poplatok klesá medziročne z 1,19 eur na 1 eur

chladničky a mrazničky – recyklačný poplatok klesá medziročne z 11,8 eur na 10,9 eur