Dajte zelenú svojej kancelárii

Recyklujete odpady aj vo vašej firme? Dajte zelenú vašej kancelárii! Zavedením malých zmien môžete aj vašu firmu/kanceláriu premeniť na zelenšiu a ekologickejšiu. Prinášame vám niekoľko tipov ako na to:

 

1. Minimalizujte produkciu odpadu aj vo svojej kancelárii
 • To čo nemusíte, netlačte.

Emaily a dokumentáciu, ktorú nepotrebujete v printovej verzii, archivujte elektronicky. Ušetríte papier a zachránite stromy.

Tip: Evidujte spotrebu papiera na mesačnej/ročnej báze a porovnajte ju s predchádzajúcim obdobím. Stanovte si cieľovú hodnotu pre zníženie spotreby kancelárskeho papiera na ročnej báze a opatrenia na dosiahnutie cieľa.

 

 • Trieďte komunálny odpad.

Zaobstarajte si farebné plastové kontajnery a trieďte všetok odpad, ktorý vyprodukujete vo firme/kancelárii: papier, plasty, sklo, kovy, VKM (viacvrstvové kombinované materiály).

Tip: Pokiaľ ste menšia firma, môžete si zadovážiť menšie nádoby, ktoré sa dajú naskladať na seba a ušetriť miesto. Aj v tomto prípade môžete sledovať produkciu triedeného odpadu a prijať opatrenia na jeho znižovanie.

 

 

2. Elektroodpad nie je strašiak – dá sa ho zbaviť ľahko a rýchlo
 • Zastaralé alebo nefunkčné elektrozariadenia odovzdajte na recykláciu.

Ak máte vo firme nepotrebný elektroodpad, bezplatne vám ho odvezieme priamo do recyklačného závodu. Pre potreby účtovníctva vám zašleme potvrdenie a po skončení kalendárneho roka získate od nás aj Zelený certifikát a logo, ktoré môžete umiestniť na firemnej webovej stránke a informovať klientov, že ste environmentálne zmýšľajúca firma.

Tip: Ak potrebujete odviezť elektroodpad z vašej firmy, vyplňte online žiadosť na odvoz elektroodpadu.

 

 • Používajte opakovane nabíjateľné batérie.

Zbavte sa jednorazových batérií, ktoré využívate v počítačových myšiach a vymeňte ich za opakovane nabíjateľné.

Tip: Zaobstarajte si nabíjačky na batérie.

 

 • Zbierajte použité batérie do špeciálnych nádob.

Aj u vás vo firme môžete zaviesť zber použitých batérií. Radi vám zapožičiame zbernú nádobu, ktorá sa zmestí aj do najmenšej kancelárie.

Tip: Batérie nám môžete odovzdávať aj na zmluvnom základe za finančnú odmenu. Zbernú nádobu si môžete objednať alebo viac informácií získate na info@sewa.sk či na tel. č. 02/4910 6828

 

 

3. Aj kancelária môže byť eco-friendly
 • Šetrite energiu.

Pri kúpe nových elektrospotrebičov stavte na kvalitu a energetickú triedu spotrebičov. Po odchode z kancelárie na dlhšiu dobu, nezabudnite vypnúť svetlo alebo aj počítač.

Tip: Aj keď sú to drobnosti, každý jednotlivec môže prispieť k šetreniu energií a lepšiemu životnému prostrediu. Začnime od seba malými krokmi!

 

 • Používajte kohútikovú vodu.

Pokiaľ máte k dispozícii nezávadnú pitnú vodu, obmedzte nákup balených vôd. V prípade potreby si zabezpečte vodný filter.

Tip: Komunikujte myšlienku medzi kolegami a hľadajte spoločné riešenia na znižovanie plastových odpadov.

 

 • Skrášlite si kanceláriu zelenými rastlinami.

Nielenže vám rastliny prečistia vzduch, ale kancelária/firma bude doslova „zelená“ a bude sa vám lepšie pracovať.

Tip: Izbové rastliny, ktoré sa hodia do kancelárie ako čističe vzduchu a sú zároveň nenáročné na starostlivosť: papraď, brečtan, svokrine jazyky, palma horská a dracény.

 

 

4. Vždy je najdôležitejšie začať od seba / Každá veľká zmena sa začína jednotlivcom
 • Na obedy používajte vlastné nádoby.

Ak si obedy nosíte do kancelárie z jedálne, zadovážte si vlastné opakovateľne použiteľné nádoby.

Tip: Nádobu na obedy si môžete zaobstarať aj sklenenú, ktorá je najšetrnejšia k životnému prostrediu, keď sa z nej v budúcnosti stane odpad.

 

 • Ak máte vo firme automat na kávu s plastovými pohármi, noste si vlastné šálky.

Pitie kávy z obľúbenej šálky bude určite príjemnejšie.

Tip: Ak vymeníte plastové poháre za porcelánové, ušetríte ročne približne 240 plastových pohárov!

 

 • RADA NA ZÁVER: Registrujte firmu v schéme EMAS.

Svoj zodpovedný prístup k ochrane životného prostredia môžete deklarovať aj oficiálne a to registráciou vašej firmy v schéme EMAS (Spoločenstvo pre environmentálne manažérstvo a audit). Potrebné je splniť podmienky legislatívy a prijať opatrenia na ochranu a zlepšovanie životného prostredia. Jednou z nich je aj aktívny prístup všetkých zamestnancov k životnému prostrediu.